08:28 am - Thursday 25 April 2019
Advertisement

İşte Erdoğan’ın sır küpü Hakan Fidan’ın uçak krizi

By Esra Apaydın - Pts Şub 16, 11:03 am

MİT eski Müsteşarı Fidan, kendisine tahsis edilen 30 milyon dolarlık uçağı görevden ayrıldıktan sonra da kullanmaya devam etti. Bu durum, Saray’ın tepkisine yol açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “sır küpüm” olarak nitelendirdiği MİT eski Müsteşarı Hakan Fidan, istifasının ardından Saray ve çevresinin bir anda hedefi haline geldi. Başkent’te Hakan Fidan konusundaki ilk tartışma ise, “VIP” uçak yüzünden çıktı. Fidan’ın, istifa dilekçesini vermesinin ardından 30 milyon dolarlık uçağı kullanmaya devam etmesi, “etik tartışmasının” fitilini ateşledi. Bu tartışmayı Saray ve çevresinin körüklemesi ise, Ergenekon operasyonlarının efsane savcısı Zekeriya Öz’ün başına gelenleri hatırlattı. Operasyonlar sırasında, “zırhlı Mercedes” tahsis edilen Zekeriya Öz, 17 Aralık operasyonlarının ardından yaşanan süreçte, adeta linç edilmişti.

ONA TAHSİS EDİLDİ

Başkent’teki “VIP uçak krizi”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fidan’ın adaylığını doğru bulmuyorum” açıklamasının ardından çıktı. Bu açıklama ile birlikte MİT eski Müsteşarı Fidan da bir anda “algı ekibinin” hedefi haline geldi. Ve eleştiri de, “VIP uçak” üzerinden yapıldı. Saray ve çevresinden sızan bilgilere göre, MİT eski Müsteşarı Hakan Fidan’a, başarılı çalışmalarından dolayı, Eylül ayında, 30 milyon dolarlık bir VIP uçak hediye edildi. Söz konusu uçak, 2014 ılının Eylül ayında Savunma Sanayi Müsteşarlığı aracılığı ile Kanada Bombardier Firması’ndan satın alındı. Challenger 605 model VIP uçak tamamen Fidan’ın kullanımına tahsis edildi. Fidan da, bu uçağı yaklaşık beş aydır, kullanıyor.

İSTİFADAN SONRA DA…

Fidan VIP uçağı, istifasını verdiği 6 Şubat tarihinden sonra da kullanmaya devam etti. Hatta, 6 – 15 Şubat tarihleri arasında Fidan, VIP uçağı birçok kez kullandı. Bu durum, Saray ve çevresinin tepkisine yol açtı. Ve, Fidan’ın VIP uçağı ile ilgili bilgiler, hükümete yakın bazı gazetecilere de sızdırıldı. Ancak, hükümete yakın gazeteler, Fidan konusunda nasıl bir tavır alacaklarını tam olarak bilmedikleri için, bu yönde gelen bilgileri kullanmaya cesaret edemediler.

GİZLİCE ALINMIŞTI

VIP uçak, geçen yıl gizlice alındı. Uçak, 2014 yılının Eylül ayında Savunma Sanayi Müsteşarlığı aracılığı ile Kanada Bombardier firmasından yaklaşık 30 milyon dolara alındı. Challenger 605 modelindeki uçak MİT eski Müsteşarı Fidan’a tahsis edildi.  MİT’in envanterinde, 1 adet VİP helikopter ile iki adet de benzer özelliklere sahip lüks uçak bulunuyor. Söz konusu uçağın satın alınması da güvenlik birimleri arasında rahatsızlığa da yol açmıştı. Çünkü Savunma Sanayi Fonu sadece silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu. Ancak 3238 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle, fonun MİT’in ihtiyaçları içinde kullanılmasının önü açıldı. Bu da, diğer güvenlik birimlerinin rahatsız olmasına yol açtı. Hatta, Genelkurmay temsilcileri bu durumu zaman zaman güvenlik toplantılarında dile getirdiler.

HÜSEYİN ÖZAY / TARAF

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.