07:58 am - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Kanallar üstünde paten keyfi

By Esra Apaydın - Cts Şub 11, 11:55 pm

Hollanda’nın donan kanalları doğal buz pisti haline geldi.

Hollanda’da son bir haftadır etkisini sürdüren soğuk hava dalgası ve kar yağışı bir yandan hayatı olumsuz etkilerken, diğer yandan buz pateni hayranlarını sevince boğdu.

Ülke genelinde donan kanallar, ırmaklar ve göller paten tutkunları için doğal buz pisti haline geldi. Çoluk çocuk, yaşlı genç binlerce Hollandalı geç saatlere kadar kaymanın keyfini çıkarıyor.

Ülkede günlerdir heyecanla beklenen, alanında dünyanın en büyüğü olan 200 kilometrelik Elfstedentocht (11 Kent Kanal Yarışı) adlı buz pateni sürat maratonunun gerçekleşmemesi üzüntüye yol açsa da insanlar, farklı bölgelerde düzenlenen daha küçük çaplı yarışmalarda şanslarını deniyor. Resmi rakamlara göre donan kanallar üzerinde 150’ye yakın paten yarışması düzenlendi.

Buz pateni Hollanda’da futbol ve bisikletle birlikte milli spor olarak anıldığı için insanlar bu sebeple kışın gelmesini iple çekiyor. Kayak malzemeleri satan yerlerin yanı sıra binlerce kişi daha kış gelmeden gerekli hazırlıklarını tamamlıyor. İnternet üzerinden satış yapan sitelerde son günlerde en çok sipariş verilen ürünlerin kayakla ilgili olduğu belirtiliyor.

ZAFERİN TADINI SUYUN ÜZERİNDE ÇIKARIYORLAR
Hollandalılar için kanallar üzerinde kaymak bir tutku halini almış. Çoğu kimse tatillerini bile bu mevsime göre ayarlıyor. Doğal buz pateninin bu kadar çok rağbet görmesinin, ülkenin dört yanının sularla çevrili olması ve su altında kalma tehlikesine karşı verilen mücadeleyle bağlantısı olduğu varsayılıyor.

Buna göre, toprakları deniz seviyesinin altında olan Hollandalılar, su baskınlarına karşı verdikleri mücadelede elde ettikleri zaferin tadını suyun üstünde kayarak çıkarıyor.

TÜRKLERİ DE BEKLİYORUZ
14 yaşından bu yana her sene kış aylarında donan kanallar üzerinde düzenli bir şekilde kayak yaptığını belirten Menni Kremer adlı 65 yaşındaki Hollandalı, kayağın kendisi için bir tutku halini aldığını söyledi. Kremer, ilerlemiş yaşına rağmen dinç kalmasını bu spora borçlu olduğunu kaydetti.

Aslen Frislandlı olduğunu belirten Hans Visser ve Jerry Lopies ise, kayağın hayatlarının bir parçası haline geldiğini kaydederek, bu sporu Hollanda’da yaşayan Türklerin de yapmasını çok arzuladığını söyledi. “Türkleri de donan kanallar üzerinde kayak yapmaya bekliyoruz” diyen Visser ve Lopies, bu konuda ellerinden gelen yardımı yapamaya hazır olduklarını ifade ettiler.

FRİSLAND KAYAĞIN ANAVATANI GİBİ
Doğal buz kayağının ülkede bu kadar çok sevilmesinde yıllardır düzenlenen yarışmaların da büyük etkisi var.

Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte pek çok yerde kayak yarışmaları düzenleniyor. En meşhur olanı ise Frisland’da yapılan Elfstedentocht (11 Kent Kanal Yarışı) doğal buz kayağı yarışı. 11 şehri kapsayan 200 kilometrelik yarış, donmuş kanallar ve göller üzerinde yapılıyor.

1909 yılında başlayan Elfstedentocht maratonu iklim koşullarına göre şimdiye kadar 15 kez düzenlenebildi. Halkın büyük bir merakla beklediği maraton bu sene kanallar üzerindeki buzun yeterli kalınlığa ulaşmadığı gerekçesiyle gerçekleşemedi.

Özellikle kültürleri ve lehçeleriyle farklılık arz eden Frisland bölgesinde yaşayanların büyük ilgi gösterdikleri bu spor, genellikle küçüklüklerinden itibaren tüm çocuklara öğretiliyor. Kayak bu bölgeyle özdeşleşmiş durumda. O yüzden dünyaca ünlü birçok kayakçı bu bölgeden yetişiyor.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.