07:53 am - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Samsung Galaxy S6 edge Ön İnceleme

By Esra Apaydın - Sal Mar 03, 9:12 pm

Samsung kavisli ekranları seviyor. Üstelik bu sevgisini bu ekranlara sahip telefonları daha da geliştirerek gösteriyor. Geçen yılın ürünlerinden Galaxy Note Edge’de ekran bir kenara doğru kavis yapıyordu ve bu ek alan üzerinde çeşitli bildirimler gösteriliyor, kontrol araçları sunuluyordu. Dün tanıtılan Galaxy S6 edge ile birlikte bir yerine iki kenarda ekranın kavis yaptığını görüyoruz.

Simetrik yapı sayesinde Galaxy S6 edge biraz daha hoş görünüyor. Ancak ekranın kenarlara doğru akışı Galaxy Note Edge’de olduğu kadar açık değil, kenarlara açılım yapan ekran bölümleri daha küçük alan kaplıyor. Samsung, Galaxy S6 edge’in kenar ekranlarını yönetmek için Ayarlar içine Kenar Ekranı (Edge Screen) adı verilen bir menü yerleştirmiş.

Kenar ekranları e-posta, SMS, cevapsız çağrılara ait bildirimleri ekranın kenarından sarkan işaretlerle gösteriyor. Bunun dışında çeşitli bilgi kaynaklarından sağlana içerikler ve hava durumu da kenar ekranında gösteriliyor. Buna ek olarak Galaxy S6 edge, beş tane kişi için belirli renkler belirlemenize ve belirlenen her kişi için bir çağrı geldiğinde kenar ekranının farklı bir renk vermesini sağlıyor. Böylelikle telefonun ekranı yüzeye dönük vaziyette dururken bile kenarlardan sızan renkli ışık sayesinde kimin aradığını anlayabileceksiniz.

Galaxy S6 edge’in tasarımı Galaxy S6’dan farksız değil. Metal kenarlar, Gorilla Glass 4 ön ve arka camlar, 5.1 inç QHD ekran, sekiz çekirdekli işlemci, 3 GB RAM, kızıl ötesi port, 32, 64, 128 GB dahili hafıza seçenekleri, microSD kart yuvasının bulunmayışı gibi özellikler Galaxy S6 edge için de geçerli. nano-SIM kart yuvası üste taşınmış. Öndeki 5 megapiksel ve arkadaki 16 megapiksel kameralar da Galaxy S6’da yer alan kameralarla aynı özellikleri sunuyor.

Galaxy S6 edge, özelliklerin yanına estetiğe önem veren ve hava atmayı sevenler için uygun bir cihaz gibi görünüyor. Galaxy S6 biraz daha ana akım cihaz görüntüsü verirken, Galaxy S6 edge daha çok özel zevklere ve ekonomik açıdan biraz daha fazlasını verebileceklere hitap eder bir hava taşıyor.

1983 Antalya doğumlu olan Sabri Küstür’ün teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Bu ilgi O’nun İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümüne girişine de etki yapmıştır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde telekomünikasyon üzerine yüksek lisans yapan Sabri Küstür elde ettiği mesleki eğitimi ve deneyimi farklı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Teknoblog’un genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Sabri Küstür ayrıca Avea Mobil Dergi’nin de editörlüğü ve interaktif uygulamalarının yürütülmesi görevlerini üstlenmektedir.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.