08:07 am - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Tarihin en çirkin binası seçilmişti

By Esra Apaydın - Cts Kas 03, 12:54 pm

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da yapımına 1987 yılında başlanan ve adı ‘lanetli otel’e çıkan Ryugyong Hotel kapılarını 2013 yılında açıyor. Geçen 25 yılda ödenek sıkıntıları nedeniyle yapımı sürekli duran piramit şeklindeki bu otel yıllar içinde Kuzey Kore’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların sembolü oldu.

105 katlı ve 330 metre yüksekliğiyle dünyanın en uzun 47. binası olan otelin işletmesi için komünist Kuzey Kore yönetimi Kempinski Group’la anlaştı. Binanın üst katlarının otel alt katlarının ise ofis ve mağazalara ayrılacağını açıklayan Kempinski CEO’su Reto Wittwer “Kulenin tamamı olmasa da bir kısmı gelecek sene başında faaliyete geçecek” dedi.

1989’DA BİTMESİ GEREKİYORDU
Ryugyong Hotel’in 1987’de ilk yapımı başladığında projenin bitiş tarihi 1989 olarak açıklanmıştı. Bu tarihe yetiştirilemeyen inşaat 1992’de ülke ekonomik krize girince tamamen durdu. Yaklaşık 15 yıl önce binayı denetleyen Avrupa Birliği Ticaret Odası delegasyonu raporunda ‘tamir edilemez halde’ tespitinde bulunmuştu. 2008 yılında ise Esquire dergisi oteli ‘İnsanlık Tarihinin En Çirkin Binası’ ödülüne layık görmüştü.

Uzun süre yarısı tamamlanmış şekilde Pyongyang’ın ortasında duran ve 2008’de yapımına devam edilen bu devasa kule Kuzey Kore yönetimi için de bir utanç kaynağıydı. Otel ilk başta 3 bin odalı ve içinde 3 adet ‘dönen’ lokanta ile tasarlanmıştı. Ancak son halinde dönen lokantalar yok ve sadece 150 odası bulunuyor.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.