07:31 pm - Tuesday 19 February 2019
Advertisement

Teknosa halka açılacak

By Esra Apaydın - Per Şub 09, 8:06 pm

Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer: 2012 yılında önemli bir hedefimiz Teknosa’yı halka açmak.

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, bu yılki önemli hedeflerinin Teknosa’yı halka açmak olduğunu belirterek, ”Halka açılmayla Sabancı portföyüne şeffaflık, Teknosa kurumsal yönetimine güç kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Teknosa’nın Swissotel’de düzenlediği değerlendirme toplantısında konuşan Dinçer, geçen yılın dünya tarihinde ”iz bırakan” bir yıl olduğunu anımsatarak, bir taraftan Avrupa’da derinleşen krizin, diğer taraftan Arap uyanışının dünyanın siyasi geleceğine ve ekonomik dengelerine uzun yıllar etki edecek gelişmeler olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin dünyadaki bu çalkantılı dönemde de bir önceki yılda olduğu gibi ekonomik performansı ile dünyayı şaşırttığını dile getiren Dinçer, Türkiye’nin geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 9 civarında büyümeyle Çin’le beraber dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden birisi olduğunu, üstelik bunu 2010 yılındaki yüzde 9 büyümeyle oluşan yüksek bir bazın üzerine gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl için hükümetin ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğunu anımsatan Dinçer, ”Son dönemde global risk iştahında bir yükseliş yaşanıyor. Bu yükselişin ardında gelişmiş ülkelerde görülen bir yavaşlama var. Merkez Bankalarının bir kez daha parasal genişlemeye gideceği beklentisi var. Merkez Bankalarının bir kez daha parasal genişlemeye gideceği beklentisi var. Buna ek olarak Avrupa borç krizinin de az hasarla çözüleceği beklentisi oluşuyor” dedi.

Dinçer, kendilerine göre parasal genişlemeyle sorunların kalıcı şekilde çözülmeyeceğini dile getirerek, ancak beklentilerin yükselttiği global risk iştahının bu seviyede kaldığı sürece Türkiye’nin bu yıl yine beklenenden daha hızlı büyüyeceğini söyledi.

Sabancı Topluluğu olarak Türkiye’nin en itibarlı ve Türk ekonomisinin en önemli temel taşlarından birisi olduklarını belirten Dinçer, ”2012 yılını konuşuyoruz, ama esasen Sabancı’da bizim çok senaryolu stratejik planlarımız önümüzdeki 10 yıllık süreci kapsıyor. Her işe uzun vadeli bakıyoruz. Her işimizde vizyonumuz; farklılıklar yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamak. Teknosa bunun en güçlü örneklerinden birisi. Teknosa, elektronik perakende sektörünün açık ara en büyük, lider şirketi. Teknosa, Sabancı portföyünün tüm finansal göstergelerde, marka algı ve bilinirliğinde parlayan yıldızı” şeklinde konuştu.

HALKA AÇILIM
Türkiye’nin her anlamda lider teknolojik perakendecisi olarak, bu yılda da milyonları teknolojiyle buluşturmaya, yeniliklerle sektörü büyütmeye, istihdam yaratmaya, yaşama değer katan projelere imza atmaya ve sektörün geleceğini belirleyen marka olmaya devam edeceklerini belirten Dinçer konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

”2012 yılında önemli bir hedefimiz de Teknosa’yı halka açmak. Halka açılmayla Sabancı portföyüne şeffaflık, Teknosa kurumsal yönetimine güç kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda Teknosa çalışanlarına, iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve Teknosa’nın geleceğine inananlara bir yatırım fırsatı oluşturuyoruz. Hedefimiz, lider Teknosa ile İMKB’nin en değerli, en çok kazandıran şirketleri arasına girmek ve bize inanan yatırımcılarla birlikte kazanmak.”

TEKNOSA GENEL MÜDÜRÜ MEHMET NANE
Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane de dünyadaki büyüklüğü geçen yıl sonu itibariyle 668 milyar Euro’ya ulaşan tüketici elektroniği pazarının 2010 yılına göre yavaş bir büyüme grafiğine sahip olsa da bir önceki yıla göre yüzde 6’lık bir çıkış gösterdiğini vurguladı.

Nane, geçen yılın hem Türkiye hem de Teknosa için yüksek performanslı bir yıl olduğunu ifade ederek, Türk halkının geçen yıl teknolojiye 5,1 milyar avro harcadığını belirtti.

Türkiye’de sektörün dünyadaki genel büyüme ortalamasının üzerinde bir seyirle yüzde 10 oranında büyüme ortaya koyduğunu söyleyen Nane, ”Teknosa 2011 yılında yüzde 29’luk bir büyüme performansı ortaya koyuyor. Yakalanan bu grafik 2010 yılında gerçekleştirdikleri yüzde 13’lük büyümenin iki katının üzerinde ve 2011 sektör büyümesinin ise 3 katına yakın” diye konuştu.

Nane, geçen yıl ortaya koyulan başarılı performansın ve hedeflerin üzerinde sonuçların yanı sıra Teknosa için çok önemli bir operasyona sahne olduğunu bildirerek, ”Amerika’nın bir numaralı teknoloji perakende şirketi Best Buy’ın Türkiye operasyonunu satın aldık. 1 gecelik operasyonla aynı anda hem İzmir hem de Ankara Best Buy mağazalarının görsel ve sistemsel olarak Teknosa’ya dönüştürülmesini sağladık. Best Buy müşterilerini mağdur etmemek adına da Best Buy sürecinde yaptıkları tüm alışverişlerle ilgili Teknosa güvencesi ile yanlarında olduk” dedi.

Bu yıla sürdürülebilir karlılık ve sadık müşteri parolası ile girdiklerini vurgulayan Nane, Teknosa’nın 12 yıldır sürdürdüğü gibi bilimsel perakendecilik anlayışı ile tüketiciyi merkezine alan çalışmalarına devam edeceğini ve yenilikçi konseptlerle mağaza yatırımlarının devam edeceğini söyledi.

Mehmet Nane, ”2012 yılında da hem büyük hem de küçük metrekareli mağazalar açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz daha fazla tüketiciye ulaşmak için yıl sonuna kadar mevcut satış alanımıza net 30 bin metrekarelik yeni satış alanı daha eklemek. 2011 yılında ulaştığımız 1,7 milyar TL olan ciromuzu, 2012 yılında yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Sektörümüzün lideri olarak istihdama katkımızı sürdüreceğiz ve bin yeni çalışanı daha bünyemize katacağız” diye konuştu.

“HERKES İÇİN TEKNOLOJİ” FELSEFESİ
Teknosa olarak ”herkes için teknoloji” felsefesi ile herkese ”ayrı ayrı” dokunabilecek çalışmalara imza atmaya devam edeceklerini dile getiren Nane, Teknosa Turuncu Kart sahibi müşteri sayısının geçen yıl 2 milyon 200 bine ulaştığını ve müşterilere sunulan avantajlarla bir önceki yıla oranla kart kullanım oranının yüzde 50’yi bulduğuna işaret etti.

Nane, ”Geleceğin tüketicisi artık sosyal medya kanallarının da katkısı ile tercihlerini çok daha yüksek sesle duyurabiliyor. Bugün sektörümüzde olduğu gibi sosyal medyanın da aktif ve lider oyuncusu olarak 425 bine ulaşan Facebook hayran sayısı, 15 binin üzerinde twitter takipçimizin sesine kulak veriyoruz” dedi.

Teknosa olarak gelecek süreçte e-ticaret hacminin Türkiye’de artacağı ve online satışların geleceğin teknoloji perakendeciliğinde de önemli bir yer kaplayacağını gördüklerini söyleyen Nane, konuşmasına şu şekilde devam etti:

”Bu doğrultuda mağaza yatırımlarımızın yanı sıra 2011 yılında internet sitemiz ‘Teknosa.com’un altyapısını ve tasarımını yenileyerek müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini online tarafta da yükselttik. Bugün teknosa.com büyük bir Teknosa mağazası kadar ciro yapar hale geldi. Teknosa.com ayda 2 milyona yakın ziyaretçi sayısı ve yakaladığı satış hacmi ise bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk 3 arasında.”

Teknosa’nın yurt dışına açılma hedeflerine de değinen Nane, bu konuda çalışmaları olduğunu, çevre ülkelerini yakından takip ettiklerini, Arap Baharı yüzünden yatırımlarını beklettiklerini, ancak uygun fırsat ve yeri bulduklarında girişimleri olacaklarını bildirdi.

Nane geçen yıl en çok sattıkları ürünlere ilişkin de televizyon satışlarında en çok led televizyonların, bilgisayarlarda notebook, cep telefonlarında akıllı telefon ve ayrıca ev sinema sistemlerinin müşterileri tarafından yoğun ilgi gördüğünü anlattı.

Sektördeki liderlik formüllerinin müşterilere daha iyi hizmet vermek için sürekli faaliyetlerin gözden geçirilmesi olduğunu belirten Nane, 72 il 44 ilçede 269 mağaza ile sürdürdükleri faaliyetlerini 128 bin metrekare net satış alanına ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.