08:27 am - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Yem fiyatları yükselince besiciler ekmeğe yöneldi

By Esra Apaydın - Sal Eki 30, 1:58 am

Kurak ve sıcak hava nedeniyle ot ve saman fiyatlarının yüksek olması, hayvan sahiplerini alternatif arayışlara yöneltiyor. Fiyatlardaki artış nedeniyle bazı besiciler, fırın, lokanta ve hastanelerden topladıkları ekmek artıklarını samanla beraber hayvanlara yediriyor.

Erzurum Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle saman fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi.

Ot ve saman gibi ürünlerin fiyatlarının çiftçinin alım gücünü etkilediğini belirten Harmandar, ”Mevsimin kurak gitmesi nedeniyle ilimizde ot ve saman gibi ürünlerin fiyatlarında yükselme vardı. Bir ay öncesinde samanın tonu 550 lira oldu. Ot miktarında da kuraklıktan dolayı yüzde 40 azalma var” dedi.

Harmandar, otun tonunun 600 liraya satıldığını belirterek, ”Bu 2 sektör, tarım ve hayvancılık, bölgemizde eşit şekilde seyrediyor. Biri zarar görürse ikisi de piyasadan silinir. Çok dikkat etmemiz lazım” ifadesini kullandı.

Ot ve saman fiyatlarının yüksek olmasının besicileri alternatif arayışlara yönelttiğini, çiftçilerin hayvanlarına yem katkısı olarak ekmek verdiklerini belirten Harmandar, şunları kaydetti:

”Fiyatlardaki artış nedeniyle bazı çiftçiler fırın, lokanta ve hastanelerden topladıkları ekmek atıklarını samanla beraber hayvanlara yediriyor. Buna çok dikkat etmek lazım. Fazla verildiği taktirde hayvanda çeşitli hastalıklara ve kötü kokuya yol açar. Çok az miktarda takviye olursa bu sayede ekmek israfı önlenir. Samana katkı olur ve ekonomiye dönüşür.”

”Yemdeki ekmek oranına dikkat edilmesi gerekiyor”
Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiricileri ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Cengiz Ceylan da küçük besicilerin hayvanlarını beslerken verdikleri yemlere çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ceylan, ”Besicilerin veya ticari manada hayvancılık yapanların ekmekle besleme yaparken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Ekmek, hayvan yemlerine katkı olarak kullanılıyor. Lokantadaki ekmek artıkları kullanılıyor. Yapılan bu işlem ekmek israfının da önüne geçiyor. Fakat verilen yemde ekmeğin oranına dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Yeme yüzde 10, yüzde 5 oranında ekmek katkısı sağlanması gerektiğini ifade eden Ceylan, ”Yeme katılan ekmeğin fazla verilmesi halinde hayvanlarda metabolik hastalıklar meydana gelir. Verim kayıpları oluşabilir. Biz vatandaşı uyarıyoruz. Buna dikkat etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.