05:50 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

ABD-AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı

By Esra Apaydın - Paz Eyl 22, 6:42 pm

 Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Transatlantik Çalışma Grubu Başkanı İlkem Şahin, ABD’de, Türkiye’nin ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) içinde yer alması gerektiği havasının hakim olduğunu söyledi.

Washington’da üç gündür sürdürdüğü temasların ardından gazetecilerle bir araya gelen Şahin, TÜSİAD’ın transatlantik ilişkilere verdiği önemin 1997’de başladığını kaydetti. O tarihten beri belirledikleri bir strateji doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Şahin, TTIP konusunda bir bakıma görev üstlendiklerini dile getirdi.

Şahin, TÜSİAD yönetim kurulunun, 2013-2014 faaliyet yılında öncelikli konularından birinin transatlantik ilişkiler olduğunu hatırlatarak, bu noktada öncelikle bir görev gücü kurduklarını, akabinde de bunu çalışma grubuna çevirdikleri bilgisini verdi.

TTIP’nin gündeme gelmesinden sonra Türkiye’nin ABD ile mevcut ticaret dengesinin olumsuz etkileneceği düşüncesiyle Ekonomi Bakanlığı’nca oluşturulan komisyonla bazı çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şahin, komisyonun faaliyete geçmesiyle birçok olumlu gelişmenin yaşandığını söyledi.

Şahin, ABD’lilerin TTIP konusunda daha önceki düşünceleriyle şu andaki düşüncelerinin farklı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“ABD’de, Türkiye’nin ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı içinde yer alması gerektiği havası hakim. Bu 3 günlük görüşmelerde insanların, bu ortaklıkla ilgili verdikleri tepkilerin çok daha olumlu noktada olduğuna şahit olduk. 6 ay önce, Türkiye böyle bir işin içinde olsun mu olmasın mı konusu daha gündemde değilken, şu anda Türkiye’nin nasıl bu ortaklığın içinde olacağı hakkında bir formülasyon var.”

-“TTIP konusunda Washington’da bir misyon üstlendiğimizi gösterdik”-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın pazartesi günü Washington’da ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile yaptığı görüşmelerin Türkiye’nin ABD ile serbest ticaret anlaşmasına gitmesi noktasında çok olumlu olduğunu anlatan Şahin, kendilerinin yaptığı görüşmelerde de bunu gördüklerini kaydetti.

Şahin, ABD Ticaret Bakanlığı’ndaki görüşmelerinde bakanlık yetkililerine ABD ile varılacak bir anlaşmayı sadece ekonomik olarak görmediklerini, bunun siyasi birçok anlamlar içereceğini de ilettiklerini belirtti.

Washington’da bazı ekonomi çevreleriyle de bir araya geldiklerini aktaran Şahin, “Buradaki çevrelere artık TÜSİAD olarak TTIP konusunda Washington’da bir misyon üstlendiğimizi, bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı göstermiş olduk. TTIP konusunda sonuna kadar mücadele edeceğimizi gösterdik. Bunu Senato ve Kongre ayağında da devam ettireceğiz. Gereken lobiyi orada yapmaya çalışacağız” ifadesini kullandı. 

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.