05:49 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

‘Akıllı’ sistemle 33 milyar lira cepte nasıl kalır?

By Esra Apaydın - Sal Eki 30, 4:32 pm

Akıllı ulaştırma sistemlerine 16.4 milyar lira yatırım yapılması halinde, yıllık maliyetler 33 milyar lira azalabilir. Kalkınma Bakanlığı’ndan Planlama Uzmanı Özhan Yılmaz’ın ”Karayolu Ulaşımında Akıllı Ulaştırma Sistemleri” çalışmasına göre, Türkiye’de akıllı ulaştırma sistemlerine 16.4 milyar lira yatırım yapılması halinde, 33 milyar liralık maliyet ülkenin cebinde kalacak.

Çalışmaya göre, karayollarında yapılan yolcu ve yük taşımacılığı; yakıt, araçların yıpranması, kaza, zaman ve çevresel maliyetler gibi unsurlar göz önüne alındığında Türkiye’ye yıllık yaklaşık 127 milyar liraya mal oluyor.

TOPLAM MALİYEK 126 MİLYAR LİRA
Türkiye’nin 2013 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 32’sine denk gelen bu maliyet, bir şekilde ülkede yaşayan herkesin cebinden çıkıyor. Parasal maliyetlerin yanı sıra zaman kayıpları, çevreye verilen zarar, hatta daha da önemlisi kazalardaki can kayıpları ve yaralanmalar da halkın canını yakıyor. Türkiye’deki karayolu ulaştırması mevcut haliyle yakıt tüketimi 30 milyar lira, araçların yıpranması 22.3 milyar lira, kazalar 10.3 milyar lira, zaman kayıpları 60 milyar lira ve çevresel maliyetler 4.2 milyar lira olmak üzere ülkeye toplam 126.8 milyar liraya mal oluyor.

TRAFİK KAZALARI DA AZALABİLİR
Yılmaz’ın çalışmasına göre, bu maliyetlerin azaltılmasında ”ulaştırma alanında ileri teknoloji, bilgi sistemleri, iletişim araçları, sensörler ve ileri optimizasyon tekniklerinin birlikte kullanıldığı uygulamalar” olarak tanımlanan akıllı ulaştırma sistemleri uygulamaları önemli fırsatlar sunuyor.

Altyapıya yönelik yatırımlar sonucunda oluşturulacak ”olay yönetimi” ve ”trafik sıkışıklığı ücretlendirme” gibi ileri trafik yönetim sistemleri gerek karayolu ağına ilişkin gerçek zamanlı trafik bilgisinin oluşturulması gerekse karayolu ağının etkin şekilde yönetilmesini sağlıyor. Gerçek zamanlı trafik bilgileri üzerine konumlandırılan birçok hizmet sayesinde vatandaşların yolculuklarının daha rahat ve daha kısa olması sağlanıyor.

Akıllı ulaştırma sistemleri, geniş karayolu ağında hareket eden filoların yönetilebilmesini sağlayarak gerek toplu taşıma hizmeti sunan yerel yönetimlerin gerekse taşımacılık firmalarının maliyetlerini azaltırken, hizmet kalitesini de artırıyor. Ayrıca bu sistemler, trafik kazalarını da önemli ölçüde azaltırken, kazalar sonucunda yolcuların hayatta kalma şanslarını da yükseltiyor.

YAKIT TÜKETİMİ NE KADAR AZALIR?
Söz konusu sistemlerin Türkiye’de yaygın kullanılmasıyla elde edilebilecek diğer faydalar ise yakıt tüketimi ve sera gazı emisyonlarındaki azalmalar. Bu sistemlerin kullanılmasıyla araçların yakıt tüketiminin yüzde 12 oranında, sera gazı emisyonlarının da yüzde 10 oranında azaltılması mümkün görülüyor.

Çalışmaya göre sonuç olarak, Türkiye’deki mevcut karayolu ağının tamamını kapsayacak şekilde bir kez yapılacak 16,4 milyar liralık yatırım, yakıt tüketiminden 3 milyar 600 milyon lira, araçların yıpranmasından 5 milyar 575 milyon lira, kazalardan 8 milyar 325 milyon lira, zaman kayıplarından 15 milyar lira, çevresel maliyetlerden de 436 milyon lira olmak üzere toplamda 32 milyar 936 milyon lira tasarruf edilmesini sağlayacak. Böylelikle, yatırım miktarı 6 ayda amorti edilecek ve sonraki yıllarda her yıl 33 milyar lira ülkenin cebinde kalacak.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.