12:13 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Akıllı telefon satışları 2014’te 1 milyar barajını geçti

By Esra Apaydın - Sal Şub 24, 11:36 am

Akıllı telefon satışları 2014 yılında şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. GfK’nin raporuna göre yıldan yıla yüzde 23 artış gösteren satışlar ilk kez bir milyar barajını geçti, toplamda 1 milyar 228 milyon cihaz satışı gerçekleştirildi. GfK’nin raporu diğer raporlardan farklı olarak piyasaya sevk edilen ürünleri değil, doğrudan kullanıcılara satılan cihazları kapsıyor.

Pazarın büyümesinde lokomotif görevini Latin Amerika görüyor. Bu bölgede akıllı telefon satışları yıldan yıla yüzde 59 artış göstererek 110 milyona erişti. Gerçekleştirilen satışların büyüklüğü de yüzde 52’lik artışla 20.6 milyar dolardan 31.4 milyar dolara çıktı.

Önemli yükseliş gösteren bir diğer pazar da Asya Pasifik bölgesi oldu. Satılan ürünlerde yüzde 55’lik artış kaydedilirken satış cirosu ise bu oranın sadece yarısı kadar olacak şekilde yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Raporda dikkat çekilen bir başka önemli husus da büyük ekranlara doğru kayış. 5 inç ve daha büyük ekranlı cihazların satışlarında yüzde 180’lik bir artış kaydedildi. Bu segmentin bu yıl içinde en büyük pazar payına ulaşacağı da raporun detayları arasında bulunuyor.

Rapor 2015 için daha az iyimser bir bakış ortaya koyuyor. Analistin tahminlerine göre pazarın doyum noktasına ulaşması büyümede azalma meydana getirecek, ancak satılan ürün miktarı yine de yüzde 14’lük bir artış gösterecek. 150 dolar altı fiyata sahip segmentte düşüş yaşanacak, ancak 100 dolar altı fiyata sahip cihazlar yükseliş gösterecek. 100-150 dolar arasındaki segmentin ise momentumunu koruması bekleniyor.

Satılan Akıllı Telefon Sayısı (Milyon) 1983 Antalya doğumlu olan Sabri Küstür’ün teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Bu ilgi O’nun İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümüne girişine de etki yapmıştır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde telekomünikasyon üzerine yüksek lisans yapan Sabri Küstür elde ettiği mesleki eğitimi ve deneyimi farklı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Teknoblog’un genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Sabri Küstür ayrıca Avea Mobil Dergi’nin de editörlüğü ve interaktif uygulamalarının yürütülmesi görevlerini üstlenmektedir.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.