08:31 pm - Monday 22 April 2019
Advertisement

Altının önü açık görünüyor

By Esra Apaydın - Pts Şub 16, 6:39 pm

Altın geçtiğimiz haftayı sakin ve dar bantta işlem görerek geçirdi. Euro/dolar paritesi de yatay işlem görürken seans sonuna doğru üstünlüğü ele geçiren Euro yüzde 0.6 oranında değerlenirken altın eşlik edemeyerek haftayı yüzde 0.33 ekside bitirdi.

Altın yeni haftaya 1233 dolar/ons seviyesinden alımlarla başladı. Piyasaların gündemine oturan Yunanistan’ın Bölge’deki geleceğine dar endişeler ve küresel hisse kağıt piyasasındaki düşüş, altının güvenli liman olarak cazibesini hatırlatırken, altın salı sabahında yükselişe devam ederek 1246 dolar/ons’a ulaştı ancak Avrupa’da zilin çalmasıyla geri çekildi. Dolar, Euro karşısında 1.1273 seviyesine kadar ilerledi ve rezerv paranın bu yükselişi ham petrolün zarar görmesine neden oldu.

Hafta ortasında 1216.50 dolar/ons’a kadar yuvarlanan altın son 4 haftanın en kötü seviyesini kaydetmiş oldu. Emtia piyasasında da topyekun kırılma yaşanırken, ABD Enerji Departmanı’ndan açıklanan verilere göre 5 milyon varile yakın stok fazlası kaydedildi ve ham petrol ile birlikte altın da baskı altında kaldı. Altın hafta sonuna yaklaşırken düşüş yönünde frene bastı. ABD’den açıklanan kritik veriler beklentileri karşılayamadı. Yine de perakende satışlardaki düşüş ve özellikle haftalık işsizlik başvurularındaki yükselişe rağmen piyasada yatırımcılar ‘risk’i tercih ettiler.

Avrupa ve ABD hisse senedi piyasalarında ralli yaşandı. Cuma günü de dar banttan çıkamayan altın haftayı 1229.60 dolar/ons’tan yüzde 0.33 kayıpla kapatırken, gümüş yüzde 3.67 getirisiyle göz doldurdu. Altı yeni haftada biraz güçlenen Euro ve gümüşün desteğiyle alımları karşılayabilir. 1270 dolar/ons’un kırılabilmesi durumda altının önü açık gözüküyor.

Nazlı Gökçe MİS – TROY KIYMETLİ MADEN TİCARETİ AŞ

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.