12:28 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Apple Watch daha fazla sağlık sensörü barındırabilirmiş

By Esra Apaydın - Sal Şub 24, 11:45 am

Apple Watch büyük bir heyecanla bekleniyor ve nisan ayında kitlelerle buluşmuş olacak. Ancak Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple bu saati daha fazla sağlık amaçlı sensörle doldurmayı planlıyormuş, ne var ki bunu zamanında yapmakta başarılı olamamış.

WSJ’nin haberinde, Apple’ın Watch’u kan basıncı ve stres seviyesi ölçen sensörlerle birlikte sunmak istiyormuş. Ne var ki, dört yıl boyunca harcanan onca paradan sonra bile problemler giderilememiş ve şirket de sadece kalp hızını ölçen mevcut tasarımla çıkmaya razı olmuş.

Konulması düşünülen sensörler Apple’ın sıkı standartlarını karşılamıyormuş. Örneğin kol kılındaki bir değişim veya saatin sıkı takılması okumaları bozuyor, bu da Apple için kabul edilemez bir durum.

Habere göre başlangıçta Apple, Watch’u bir sağlıklı yaşam konusunda yardımcı olacak bir saat şeklinde çıkarmayı planlıyormuş. Ancak sensörlerin bunu yapmaya izin vermediği fark edildiğinde bu amaçtan vazgeçilmiş ve saatin nisan ayında mevcut hâliyle çıkarılmasına karar verilmiş.

Birinci nesil modelde sözü edilen sağlık odaklı özellikler bulunmayacak olsa da, daha sonra çıkacak iterasyonlarda bunların bulunduğunu görebiliriz. Örneğin birinci nesil iPhone’da 3G desteği yoktu, ancak gelecek nesil versiyonlarda bulunacağı biliniyordu. Benzer şekilde gelecek yıllarda çıkacak Apple Watch akıllı saatler daha fazla sensör barındırabilir.

1983 Antalya doğumlu olan Sabri Küstür’ün teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Bu ilgi O’nun İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümüne girişine de etki yapmıştır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde telekomünikasyon üzerine yüksek lisans yapan Sabri Küstür elde ettiği mesleki eğitimi ve deneyimi farklı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Teknoblog’un genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Sabri Küstür ayrıca Avea Mobil Dergi’nin de editörlüğü ve interaktif uygulamalarının yürütülmesi görevlerini üstlenmektedir.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.