06:25 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Avrupa Türkiye’nin üyeliğiyle zenginleşecek

By Esra Apaydın - Paz Eyl 22, 6:41 pm

İngiltere Eski Devlet Bakanı ve Milletvekili Shahid Rafique Malik, “Kalıcı Büyümenin Finansmanı” temasının işlendiği İstanbul Finans Zirvesi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş moderatörlüğünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İslamiyet ile Hristiyanlık, Batı ile Doğu ve Asya ile Avrupa arasında bir köprü olduğunu söyledi.

Malik, “Avrupa, Türkiye’nin üyeliğiyle zenginleşecektir. Hem ekonomik açıdan, hem de girişimsel ruh açısından, Avrupa daha da zengin bir bölge haline gelicektir. Gitgide yaşlanan bir Avrupa nüfusuna gençliği aşılayacak” ifadelerini kullandı.

Finansın izole bir konu olmadığını, yoksulluk ve kalkınmayla, siyaset ve demokrasiyle ilişkili bir konu olduğunu aktaran Malik, Türkiye için İslami finans sisteminin mükemmel bir fırsat olduğunu belirterek, “Türkiye, köprü rolünü üstlendiği için, modern ve demokratik bir ülke olduğu için ve Müslümanların yaşadığı bir ülke olduğu için, İslami finans sistemine uygun finansal hizmetler açısından çok önemli” dedi.

İngiltere’nin İslami finansmanda lider ülkelerden birisi olduğunu aktaran Malik, bu konuda 90 milyar dolar kayıt altına alınmış varlık olduğunu dile getirdi.

Malik, İngiltere’deki İslami finans hizmetlerini 30 yıldır sunduklarını vurgulayarak, ” İngiltere’de 20 banka var, 6 tanesi bu sisteme uygun hizmet veriyor. Batıda bu açıdan 1 numarayız. 25 hukuk firması bu alanda hizmet veriyor. İnşaat alanında da İslami finans projeleri var ve İngiltere bunu yapmayı baskı olarak hissetmedi aksine fırsat olarak gördü” ifadelerini kullandı.

İslami finansmanın kalifikasyonunun 4 kuruluş tarafından sağlandığı bilgisini veren Malik, “Türkiye için fırsat olduğunu düşünüyoruz. Birleşik Krallık bir baskı hissetmedi. Bu fırsatın değerlendirilmesini istiyordu” şeklinde konuştu.

Malik, İngiltere’nin İslami finansmanı uygulamaya sokmada baskı hissetmediğini ve bunu büyük bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

İşçi Partisi’nin reformlar yaptığını, vergi ve düzenleyici sistemleri değiştirdiğini, büyümeyi ve tüketici seçimlerini güçlendirmek istediğini anlatan Malik, “Peki neden İslami finansman Birleşik Krallık ve Londra’da yapıldı? Birleşik Krallık’ın İslami Bankacılık sisteminde küresel oyuncu olma isteğini anlamak için ülkenin hükümetini, politikasını ve ekonomik yapısını anlamak gerekiyor. Tabiki Birleşik Krallık’ın ve özellikle Londra’nın küresel ekonomideki rolünü anlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de İslami finansman araçlarının kullanılması konusunda devlet politikasının son derece önemli olduğuna işaret eden Malik, Müslümanlara bu alanda hizmet alma imkanları sunulduğunu ve inançlarına ve düşünce tarzlarına uygun bir şekilde bunu gerçekleştirebildiklerini dile getirdi.

Şu aşamada İslami finansman Türkiye’de var, tali olarak yürüyor

CHP Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş de İslami finansmanın İngiltere’deki kalkınmayı finsanse etmek için değil, Körfez sermayenin başka bir yere akmasını engellemek ve Londra’da bu büyük sermayeyi toplayabilmek için yapıldığını söyledi.

Türkiye’de İslami finansın gelişimine de değinen Güneş, şunları kaydetti:

“Şu aşamada İslami finansman Türkiye’de var, tali olarak yürüyor, temel bir model olarak yürümüyor ve avantajları var. Türkiye’deki İslami finansman modeli veya murabaha İngiltere’dekinden farklı olarak yurt içinde değerlendiriliyor ve önemli katkılar da sağlayabiliyor. Burada temel mesele şu; Türkiye’de sanayileşme ve şirketlerin gelişmesi sağlandıkça Körfez’de murabaha arayanlar için Türkiye’nin cazip hale gelmesi mümkün olabilir. Yani Türkiye’de murabahayı geliştirmek için uğraşmak yerine Körfez’de murabaha arayan olağanüstü büyük rakamları çekmek istiyorsak ve Türkiye’nin sanayileşmesini şirketlerin gelişmesine yardımcı olmak istiyorsak bu şirket ve bu sanayinin de gelişmesinin sağlamak, onlar için cazip hale getirmek gerekir.”

Konuşmaların sonundan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malik ve Prof. Dr. Güneş’e teşekkür plaketi takdim etti. 

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.