05:51 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Bakan Günay Sagalassos’u inceledi!

By Esra Apaydın - Paz Ağu 26, 7:02 pm

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Burdur’un Ağlasun İlçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay eşi Gülten Günay ile birlikte Antalya ziyaretinin ardından Burdur’un Ağlasun İlçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan Bakan Günay Sagalassos’un kazı çalışmaları hakkında Burdur Valisi Nurettin Yılmaz’dan bilgi aldı. Antik kentte bulunan Antoninler Çeşmesini de inceleyen Bakan Günay burada ellerini yıkayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.
İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Günay, Sagalassos’un 2 bin 500 yıl önceye dayanan Anadolu’nun çok özel yerlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Sagalassos’ta çalışan çok iyi bir kazı ekibi olduğunu belirten Günay, “Türkiye’de 2012 yılı itibariyle 175 tane kazı yapıyoruz. 120’den fazlası Türk üniversiteleri tarafından yapılıyor, 40 kadarı da yabancı üniversitelerle yapılıyor. Sagalassos’ta çok ciddi gelişmeler oldu. Şimdi de çevre düzenleme planımız var. Giriş ve karşılama için ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak. Sagalassos ile ilgili Belçika’da yapılan sergiyi de görme fırsatı buldum. 150 binden fazla ziyaretçi aldı. Ziyarete gelen herkes Burdur’u ve Sagalassos’u öğrenme fırsatı buldu. Bu diğer kazı yapılan yerlere örnek olacak bir çalışma.” dedi.

TÜRKİYE’Yİ MÜZELER ŞANTİYESİ YAPACAĞIZ
Müzelerle ilgili Türkiye genelinde yapılan çalışmalardan bahseden Bakan Günay, Türkiye’yi bir müzeler şantiyesi haline getirmeye çalıştıklarını söyledi. Tarihin her dönemine sahip çıkarak ayağa kaldırmaya çalıştıklarının altını çizen Günay, “Hem bu güne, hem geçmişine. Geçmişine sahip çıkarken de hiçbir dönem ayrımı yapmıyoruz. Hangi kültürden, hangi inançtan, hangi dönemden kalmış olursa olsun, madem ki bu topraklardadır, insanlığın geleceğinin bugün üzerinde yaşayanlara emanetidir diyor ve sahip çıkıyoruz.” şeklinde konuştu.
Sagalassos kazı Başkanı Prof. Dr. Marc Waelkens eşliğinde Antik Kenti gezen Bakan Günay, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Günay daha sonra Afyonkarahisar’a hareket etti.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.