12:23 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Balıkesir yatırımcıyı çağarıyor!

By Esra Apaydın - Per Eki 25, 3:12 pm

Türkiye’nin süt, sızma zeytinyağı, kırmızı ve beyaz et, peynir, yumurta, bitkisel yağ ve margarin üretiminde ilk sıralarda gelen, gıda üretimindeki potansiyeliyle ”Türkiye’yi doyuran il” olarak nitelendirilen Balıkesir’de 3. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için kamulaştırma çalışmalarına başlandı.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula, Balıkesir’in coğrafi konumu itibarıyla Ege ve Marmara denizlerine kıyısı olan, metropollere yakınlığıyla önemli bir avantaja sahip il olduğunu söyledi.

İlin ulaşım sorununun büyük ölçüde halledildiğini dile getiren Kula, özellikle İstanbul-İzmir otoyolunun bitmesiyle İstanbul’a olan mesafesinin 2-2,5 saate ineceğini bildirdi.

Limanlara olan yakınlığıyla, ithalat ve ihracat işlemlerinde lojistik avantajlarının her zaman bilindiğini anlatan Kula, şöyle konuştu:

“Balıkesir merkezde 2, Bandırma’da 1 OSB bulunuyor. Her ikisinde de satılacak parsel kalmadı. Birinci OSB’de 50’ye yakın firma faaliyet gösteriyor. Doluluk oranları yüzde 60 civarında. 70 ve üzeri olması idealdir. Yüzde 60 doluluk oranı da çok iyi. 75-80 doluluk oranına geldiğinde proje aşamasındaki firmalar üretime geçmiş olacaklar. Proje aşamasındakiler, üretim geçerse yüzde 75’i geçmiş oluyoruz. 3. OSB için kamulaştırma işlemleri devam ediyor.”

SANAYİNİN GÖZÜ LOJİSTİK KÖY’DE!
Kula, OSB’lerdeki tesislerin bir kısmının kapasitelerini büyüttüğünü belirterek, Balıkesir’e ilginin, talebin arttığını anlattı.

Gıda üretim potansiyeliyle ”Türkiye’yi doyuran il” olan Balıkesir’in, tarım, hayvancılık ve sanayi entegrasyonunu tamamlamış nadir illerden biri olduğuna dikkati çeken Kula, il çapında 340 gıda üretimi yapan işletmenin bulunduğunu, Balıkesir’in süt ve ürünleri, sızma zeytinyağı, kırmızı ve beyaz et, yumurta, bitkisel yağ ve margarin üretiminde ilk sıralarda geldiğini söyledi.

Daha fazla yatırımcıyı beklediklerini özellikle yabancı yatırımcıların gelmesinin artık zorunlu olduğunu dile getiren Kula, şöyle devam etti:

”Yabancılar, lojistik imkana çok önem veriyor. Çinli firmanın gelmesi mesela çok önemli. Yabancı yatırımcılar, Avrupa’ya daha yakın ülkeleri tercih ediyor. Lojistik yönünden avantajlı olsunlar, siparişi aldıktan sonra 10 gün içinde ürününü göndersin istiyorlar. Balıkesir’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından kurulan Lojistik Köy var. OSB’nin hemen karşısında. Bu köy ok önemli. Bu köyde 500 ile bin arasında istihdam yaratılacak. Sanayicinin malları buradan yüklenip Avrupa’nın çeşitli yerlerine gidebilecek. Lojistik avantajından dolayı transport maliyetleri düşecek.”

Bu köyün daha fazla yatırımcının gelmesini sağlayacağını vurgulayan Kula, ”Yeni Teşvik Yasası’nda 3. bölgede yer alan Balıkesir’de OSB’ler 4. bölge kapsamına girdi. Bu karar, son derece isabetli olmuştur. Balıkesir’e yatırım için hemen her şey olgunlaşmış ve sunulmuştur” dedi.

HEDEF 1,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT!
Balıkesir’in yıllık ihracatının 370 milyon dolar olduğunu ifade eden Kula, şunları kaydetti:
“İhracat 2008’den bu yana çok küçük artışlarla bu noktaya geldi. 350 milyon dolarlardan buraya geldik. 3-4 yılda bu artış büyük değil. Bazı firmaların ihracat kayıtları Balıkesir dışında gösterildiğinden ihracat düşük kalıyor. Bu firmaları da eklersek Balıkesir’in ihracatı 900 milyon dolarlara ulaşmış olacak. Yumurtayı sattığımız gibi peyniri ve süt ürünlerini satamıyoruz. Dünya fiyatlarıyla uyuşmazlıklar olabiliyor. Biz umutluyuz, 2023 yılında Balıkesir’in 1,5 milyar doların altında kalacağını sanmıyorum. Daha fazlası da olabilir.”

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.