12:00 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Büyüksaraç’tan Erdoğan’a açık mektup

By Esra Apaydın - Per Şub 19, 4:15 am

18 yaşındaki esmer oyuncu Maral Büyüksaraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oyunculuk için gittiği Moskova’dan seslendi.

Yazdığı uzun mektubu twitter ve instagram hesabından paylaşan Maral ,hükümete “saygı istiyoruz”diye seslendi.

Büyüksaraç mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yeni yargı paketiyle kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili yapılan düzenlemeler, yeni sıkıntıların yolunu acıyor. Kadınların ‘yapmaması gerekenler’ ‘giydiğimiz etek boyları’ ve bir çok fetvalar. Cinsiyetçiligin bir ideoloji olduğu bu ülkede bu kadın cinayetlerinin sorumlusu; olan biteni çabucak gündem yapıp unutan ve net bir çözüm getirmeyen toplum, basın ve hükümettir. Taksim’de defalarca yürüsek, eylem yapsak, dirensek? Benim adım Maral potansiyel ölüyüm. Uyku tutmuyor hiç bir gece, ağlıyorum.

Yine unutulacak …

Gündem değişecek…

Yine bir suçlu, yine bir bahane ve yine unutulacak..

Kadın olmak zordur, hele ki güzel bir kız olmak çok zordur ülkemde… Adalet istiyorum. Eylemlerimiz yerini bulsun istiyorum.

Özgecan, Gizem ve bir çok kadın cinayetleri… Toplandık, konuştuk, yürüdük, direndik. Hiç bir yetkili cevap vermedi. Bugün Özgecan’ı ve Gizem’i düşününce aklıma ilkokul yıllarında denize çıplak girmemiz, dersane yılında okul eteğimiz yüzünden yediğimiz onca laf aklıma geliyor.

Kadına, bedenine, seçimlerine, fikirlerine saygı göstermeyen kafalar… Cinsiyet ayırmaksızın bütün vatandaşların haklarının korunması gerekir bu ülkede. Demokrasi var ama sadece aynı fikirde olursak. Annem, babam, büyükbabam ve teyzem marjinal, çapulcu, milyon dolarların hortumcusu olarak yazıldı. Daha önceki eylemlerimizde biber gazi devam etti, durmadı. Bizse sadece müzikle, kitap okumayla başlayan hak araşıyla direndik. Bugün adaletin direndiği ülkemde ’emek sineması’ arada gitti. Direndik, toplandık, konuştuk!

Ve bir geri cevap bile gelmedi tarafınızdan. Asmalımescit ve Cihangir’e yapılan değişimler, Devlet tiyatrosu ,operası ,balesi… Akm… Hop gitti öyle arada… Şarkılarımızı söyledik, kitap okuduk, çadır kurduk… Neyle karşılaştık? Şiddet…

Ne Olur yeter artık, bu ülkede kadın, ağaç,kitap; zarar gören ne varsa rahat bırakın. Biraz daha değer ve adalet istiyoruz. Sadece saygı istiyoruz. İçki içenlere alkolik damgası vurulan bu ülkede öpüşmeyin, sigara içmeyin, üç çocuk yapın dendi. Herşeye yafta vurulan bu ülkede ne zaman birbirimize saygı duymaz ve özeleştiri yapacağız.”


Haberin alındığı kaynak » www.haber3.com

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.