12:01 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Cari açıktaki daralma ekimde de devam etti

By Esra Apaydın - Sal Ara 11, 5:37 pm

Cari işlemler açığı ithalattaki azalmanın yanı sıra altın ihracatının desteği ile Ekim ayında da düşüşünü devam ettirerek 1.96 milyar dolar oldu. Beklenti 2 milyar dolar olacağı yönündeydi. Ocak-ekim döneminde cari açık 41.1 milyar dolara geldi. Net hata noksan ekimde 697 milyon dolar fazla verdi. Ocak-ekim arasında net hata noksan kalemi 6.6 milyar dolar oldu. Ekim ayında portföy yatırımları 4.5 milyar dolar oldu. 11 aylık portföy yatarımları 27.1 milyar dolara ulaştı.

Hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın on ayına göre 421 milyon dolar tutarında azalarak 20 milyar 74 milyon dolara, turizm giderleri de 613 milyon dolar tutarında azalarak 3 milyar 417 milyon dolara geriledi. Yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın on ayına göre 824 milyon dolar tutarında azalarak 5 milyar 721 milyon dolara geriledi.

13 AYDIR DÜŞÜYOR
Cari işlemler açığı Ekim ayında yıllık bazda 53.1 milyar dolara kadar indi. Böylece açık yıllık bazda son 13 aydır devam eden düşüşünü sürdürdü.

EYLÜL AYINDA BEKLENTİLERİN ALTINDA GERÇEKLEŞMİŞTİ
Ekonomideki yavaşlama ve artan altın ihracatının da desteğiyle dış ticaretteki dengelenme sürecine paralel gerilemeye devam eden cari işlemler açığı, Eylül’de 2.7 milyar dolar ile 3 milyar dolar olan beklentilerin altında gelmişti. Cari açık 2011 yılının Ekim ayında 4.47 milyar dolar olmuştu. Orta Vadeli Program’a göre (OVP) göre cari işlemler açığının 2012 sonunda 58.7 milyar dolara yani GSYH’nin yüzde 7.3’üne gerilemesi öngörülüyor. Cari açığın GSYH’ye oranı 2011 yılında yaklaşık yüzde 10 oldu.

BORSA REKOR TAZELEDİ
İMKB-100 endeksi beklentilerin altında gelen cari açık rakamının ardından 77 bin puanı aşarak seans içi rekorunu tazeledi.

‘İYİLEŞMEDE ASLAN PAYI İHRACATIN’
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açıktaki iyileşmede aslan payının ihracatın olduğunu söyledi. Çağlayan ”Türkiye ihracat artışı ile büyüdüğü gibi ihracat artışı ile cari açığını kapatıyor. Yıllıklandırılmış cari açık 53,1 milyar dolar ile son 21 ayın en düşük düzeyine indi. Bu gelişmeler OVP hedefi olan 58,7 milyar doların altında olduğumuzu ve hatta yıl sonunda da büyük olasılıkla hedefin altında kalacağımızı gösteriyor” dedi.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.