06:03 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

En büyük müteahhitlerden 33’ü Türk!

By Esra Apaydın - Paz Ağu 26, 6:32 pm

Uluslararası inşaat sektörü dergisi “Engineering News Record” (ENR) tarafından her yıl firmaların kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimlerini dikkate alarak hazırladığı 2012 listesi yayımlandı.

Türk taahhüt şirketleri, 2011 yılında yurt dışı taahhütlük hizmetlerinde, yaklaşık 16 milyar dolar gelirle 10. sırada yerini aldı.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi “Engineering News Record” (ENR) tarafından her yıl firmaların kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimlerini dikkate alarak hazırladığı 2012 listesi yayımlandı. Dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firmasını belirlemek üzere yapılan araştırmaya göre bu yılki listeye Türkiye’den giren firma sayısı 31’den 33’e yükseldi.

AA muhabirinin sektör verilerinden derlediği bilgiye göre, yurt dışı taahhüt hizmetlerinde en büyük 225 taahhüt şirketi 2011 yılında bir önceki dönem göre yüzde 18 artışla toplam 452 milyar 898,9 milyon dolar gelir elde etti.

Yurt dışı taahhüt gelirlerinde Çin, 62,7 milyar dolarlık gelir ve yüzde 13,8 pay ile ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 60,2 milyar dolar gelir ve yüzde 13,3 pay ile İspanya, 57,9 milyar dolar gelir ve yüzde 12,8 pay ile ABD izledi.

Söz konusu dönemde Çin’in yurt dışı taahhüt işleri önceki döneme göre yüzde 9, İspanya’nın yüzde 70,2 ve ABD’nin yüzde 29,1 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde Türkiye de yurt dışı taahhüt hizmetleri gelirini yüzde 9 oranında artırarak, 15 milyar 901,8 milyon dolara çıkardı ve listede bir basamak gerileyerek 10. sırada yer aldı. Türkiye bu gelirle toplam pazar içinde yüzde 3,5’lik pay almış oldu.

2011 yılında yurt dışı taahhüt hizmetleri gelirleri en fazla gerileyen ülke İsrail olurken, bu ülke söz konusu dönemde 200,3 milyon dolarlık gelir sağladı. Gelir düşüşünde bu ülkeyi yüzde 62,7 gerileme ile Suudi Arabistan izledi. Ülkenin yurt dışı taahhüt hizmetleri geliri 242,6 milyon dolara geriledi.

Yurt dışı taahhüt gelirleri sıralamasında önceki dönem, listede yer bulan Tayland ve Malezya 2011 yılında listeye giremezken, Sırbistan bir yıl aradan sonra tekrar listeye girebildi.

Şirket sayısında Türkiye 2. sırada

Şirket sayısı bakımından ise 33 şirketle dünya sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye, ABD, İtalya, Japonya, İspanya ve Almanya’yı geride bıraktı.

İlgili dönemde listede Türkiye’de Polimeks İnşaat, Rönesans İnşaat, Tekfen İnşaat, GAMA, ENKA İnşaat, Ant Yapı, TAV İnşaat, Nurol İnşaat, Yüksel İnşaat, Çalık Enerji, Mapa İnşaat, STFA, Yapı Merkezi, Nata İnşaat, Cengiz İnşaat, Atlas Grup, Kayı İnşaat, Tepe İnşaat, Onur Taahhüt Taşımacılık, Alarko Taahhüt Grubu, Doğuş İnşaat, Metag İnşaat, Rasen İnşaat, Yenigün İnşaat, Taca İnşaat, IC İçtaş İnşaat, Summa İnşaat, Gap İnşaat, Limak İnşaat, Beta Tek İnşaat, Eser Taahhüt, Kontek İnşaat ve Makyol İnşaat şirketleri yer aldı.

2010 yılında listede olmayan Çalık Enerji, Yenigün İnşaat, Taca İnşaat, Eser Taahhüt ve Kontek İnşaat 2011 yılında listede yer bulurken, 2010 yılında listede yer alan Sembol İnşaat, Baytur İnşaat ve Güriş İnşaat 2011 yılında listede yer almadı.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.