12:14 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Flickr zaman çizgisi tabanlı Film Rulosu görünümünü kullanıcılara sunuyor

By Esra Apaydın - Pts Şub 16, 11:30 pm

Flickr Camera Roll (Film Rulosu) olarak adlandırılan yeni özelliğini duyurdu. PetaPixel sitesinin belirttiğine göre, henüz beta aşamsında olan ve testleri devam eden bu yeni özellik sayesinde kullanıcılara daha güzel görünüme sahip bir kullanıcı arayüzü sunuluyor, kullanıcılara fotoğraflarını mükemmel kolaylıkla gezme, düzenleme ve organize etme imkanı veriliyor.

Film Rulosu kullanıcılara bütün fotoğraflarını tarihe göre sıralanmış akıcı bir dizi eşliğinde görüntüleme fırsatı veriyor. Kullanıcılar fotoğrafları çekim tarihi veya yüklenme zamanına göre sıralayabiliyor, en son fotoğraflarından film rulosunun başlangıç noktasına, sondaki en eski fotoğrafa akıcı şekilde kaydırma yapabiliyor.

Bir başka büyük güncelleme de zaman akışının eklenmesi. Kullanıcılar sayfanın sol tarafında gösterilen bir yıla tıkladığında, yıl görünümü 12 aylık görünüme açılıyor, kullanıcılara zamanda hızlı şekilde ileri ve geri gitme fırsatı sunuluyor. Bu, biraz Facebook’un zaman tünelini hatırlatıyor, belirli tarihler arasında kolaylıkla geçiş yapılabiliyor.

Flickr tasarım ve kullanıcı dostu görünüm bakımından rekabetin gerisinde kalmaya başlamıştı. Bu açıdan Film Rulosu Yahoo tarafından servisi kullanıcılar için daha hoşa giden hâle getirmek amacıyla, ileri doğru atılmış büyük bir adım olacaktır.

Fotoğraf paylaşım sitesinde geçtiğimiz ilkbaharda kapsamlı bir tasarım değişikliği yapılmış, iOS ve Android uygulamaları yenilenmiş, her bir fotoğrafın altına favorilere ekleme, yorum yapma veya paylaşım seçenekleri eklenmişti. Tabii ki, Instagram benzeri fotoğraf paylaşım servislerinin büyümeye devam etmesi, Flickr’ın bu gibi güncellemeleri daha sık ve hızlı şekilde yapmasını gerekli kılıyor. Aksi takdirde servisin geride kalacağı açıkça görülüyor.

Film Rulosu işlevi henüz bütün kullanıcılara sunulmadı, ancak birkaç gün içinde herkese ulaştırılması hedefleniyor.

1983 Antalya doğumlu olan Sabri Küstür’ün teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Bu ilgi O’nun İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümüne girişine de etki yapmıştır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde telekomünikasyon üzerine yüksek lisans yapan Sabri Küstür elde ettiği mesleki eğitimi ve deneyimi farklı bir şekilde kullanmayı tercih etmiştir. Teknoblog’un genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Sabri Küstür ayrıca Avea Mobil Dergi’nin de editörlüğü ve interaktif uygulamalarının yürütülmesi görevlerini üstlenmektedir.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.