04:08 pm - Wednesday 24 April 2019
Advertisement

HSBC'den vergi kaçırma özrü: Özürlerimizi sunuyoruz

By Esra Apaydın - Pts Şub 16, 2:40 pm

HSBC gazetelere tam sayfa bir ilan vererek vergi kaçırdığı ve kara para akladığı için özür diledi. Usulsüzlük yapıldığını kabul eden CEO Stuart Gulliver, kendi imzasıyla bir açık mektup olarak ilanı yayınladı. Mektupta “Acı veren bir tecrübe’ olarak nitelendirdiği vergi kaçırma suçlamaları ile ilgili olarak müşterilerine ve çalışanlarına seslenen Gulliver “İsviçre’deki özel bankacılık birimimizin tamamen düzeltildiğini bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

‘SUÇLULARLA ÇALIŞMAYACAĞIZ’
Gulliver ayrıca mektupta şu ifadelere yer verdi: “Hizmet ettiğimiz toplumların bizden daha fazlasını istediğini anlamamız gerekiyor. Bu nedenle en derin özürlerimizi sunuyoruz. 140 bin müşterinin olduğu belirtiliyor ancak özel bankacılıkta 30 bin müşterimiz var. En çok bilinenler arasında olan 140 kişiden de çoğu artık müşterimiz değil. Bundan böyle vergi kaçırma ve finansal suç standartlarımıza uymayan müşterilerle çalışma iştahımız olmayacak.”

YEDİ YILDA180 MİLYAR $ CEZA
Küresel krizin başından bu yana geçen süreçte bankalara yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle tam 178 milyar dolar ceza kesildi. Boston Consulting Group’un araştırmasına göre dünyanın en büyük 16 bankasına verilen cezaların başlıca sebebi usulsüz hesaplar, faiz manipülasyonu ve para aklama konularında. ABD ve İngiliz bankalarının ağırlıklı olduğu listede başı çekenler J.P. Morgan, Goldman Sachs, HSBC ve Barclays.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.