12:23 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

İşsizpanyol!

By Esra Apaydın - Sal Nis 03, 7:07 pm

Eurostat’tan tüyler ürperten veri.

AB istatistik kurumu Eurostat’ın bugün açıkladığı verilerde, AB’deki en yüksek işsizlik oranına sahip İspanya’da gençlerdeki işsizliğin yüzde 50,5’e ulaştığı görüldü.

İspanya’da 1998’den bu yana gençlerde işsizlik oranı ilk kez yüzde 50’nin üzerine çıktı. Eurostat’ın açıkladığı verilerin detaylarında, İspanya’da işsizlikten en fazla etkilenenlerin gençler olduğu bir kez daha vurgulandı. 25 altı gençlerdeki işsizlik oranı AB ortalamasında yüzde 21,6 olurken, İspanya’da yüzde 50,5 olarak verildi.

Bu arada yüzde 23,6’lık işsizlik oranı ile AB ülkelerinde işsizlikte ilk sırada yer alan İspanya, AB’yi endişelendiriyor. Avrupa basınına değerlendirmede bulunan AB Komisyonu ekonomik işler sözcüsü Amadeu Altafaj, ”Bir Alman vatandaşı ile bir İspanyol vatandaşının işsizlik ve ekonomik büyüme değişimine bakışları çok farklı. İspanya’da işsizlik artmaya devam ediyor ve küçülme hissediliyor” dedi. İspanya’nın ekonomik krizden önce kamu açığı bulunmadığını ve ancak birden kamu açığının yüzde 10’ların üzerinde görüldüğünü hatırlatan Altafaj, ”Bu ülkede, ekonomik, finansal ve borç krizinin etkisinin dışında bazı şeylerin işlemediği çok açık” ifadesini kullandı.

AB’DE İŞSİZ SAYISI FAZLA OLAN ÜLKELER
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en çok işsizin Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan ve İspanya’da bulunduğu açıklandı.

Eurostat’ın 2012 yılı Şubat ayı verilerine göre, Kıbrıs Rum kesimindeki işsizlik oranı yüzde 9,7’ye ulaştı.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, işsizlikte en çok artış yüzde 9,7 ile Şubat ayında yaşandı. AB’deki ortalama işsizlik oranı da yüzde 10,2 oldu. AB’de, Kıbrıs Rum kesimi ile beraber en çok işsizlik Yunanistan ve İspanya’da görüldü.

Bu arada, yeni Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis, yeni ekonomik tedbirler üzerinde çalışıyor

Şarlis, Rum Meclisi Ekonomi Komitesi’ne, üzerinde çalıştığı yeni ekonomik tedbirlerle ilgili bilgi verdi.

Yeni önlemler kapsamında, şayet bütçe açığı 2012 yılı Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,5’ine indirilemezse ek vergiler getirilmesi, banka sermayelerinin yeniden yapılandırılması, eşel mobilin ve devlet borçlarının düzenlenmesi öngörülüyor.

Bu arada, Rum Menkul Kıymetler Borsası dünü, yüzde 4,99 oranında düşüşle kapadı.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.