12:11 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Jony Ive ışın kılıcı tasarımları konusunda J.J. Abrams’a “çok özel bir tavsiye” vermiş

By Esra Apaydın - Sal Şub 24, 12:15 pm

Star Wars serisinin yedinci filmi “Güç Uyanıyor”un fragmanında görülen yeni ışın kılıcı tasarımı, serinin hayranlarından farklı tepkiler almıştı. Sıradışı yeni ışın kılıcının tasarım sürecinde Apple’ın baş tasarımcısı Jony Ive’ın da parmağının olduğu ise The New Yorker dergisinde yayınlanan bir yazıyla ortaya çıktı. İngiliz tasarımcı için Ian Parker tarafından kaleme alınan kapsamlı profil yazısında Ive ile yedinci Star Wars filminin yönetmeni J.J. Abrams arasında geçen bir sohbetten de bahsediliyor.

Yazıda Ive ve Abrams’ın New York’taki düzenlenen bir partide yan yana oturduğu belirtilirken, Abrams gerçekleştirdikleri sohbette Ive’ın kendisine ışın kılıçlarının tasarımıyla ilgili “çok özel bir tavsiye” verdiğini dile getirdi. Ive’ın fikirlerinin yansımasının Güç Uyanıyor’da görüleceğini söyleyen Abrams, daha fazla detay vermekten kaçındı.

Ive daha sonra Abrams ile olan iletişimini bir sohbetten ibaret olarak tanımlarken, fragmandaki ışın kılıcını görmediğinin altını çizdi. Yeni ışın kılıcı için kafasındaki sıradışı vizyonu Ian Parker ile de paylaşan Ive, kılıcın daha ilkel, daha analog olması ve daha uğursuz gözükmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Abrams’ın Ive’ın tavsiyelerinin ne kadarını dikkate aldığı ve nasıl uyguladığı ise Star Wars serisi’nin yedinci filmi vizyona girince anlaşılacak.

1987 yılında Antalya’da doğan Sinan Küstür, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tamamladıktan sonra Londra’da bulunan Roehampton Üniversitesi’nde Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yapmıştır. Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir olan Sinan, eğitim dönemini tamamlamasının ardından teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında harmanlamayı sürdürmektedir.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.