12:00 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Komşunun ölüm kontratı!

By Esra Apaydın - Per Şub 09, 10:47 pm

Yunanistan’da liderler ülkenin “saç tıraşı” konusunda anlaşmaya vardı. Yunanistan’ı neler bekliyor?

Yunanistan’da geçici işbirliği hükümetini destekleyen siyasi parti liderleri, ikinci kredi anlaşması karşılığı AB ve IMF tarafından istenen tasarruf tedbirleri konusunda anlaşmaya vardı.

Liderlerden yakın zamanda bir açıklama bekleniyor.

Başbakan Lukas Papadimos PASOK Lideri Yorgo Papandreu, Yeni Demokrasi Partisi Lideri Andonis Samaras ve Ortodoks Halk partisi lideri Yorgo Karcaferis dün başbakanlıkta 7 saat boyunca 130 milyar euroluk ikinci kredi anlaşması karşılığı Yunanistan’dan istenen yeni önlemleri görüştü.

Yunanistan’ın alması gereken ek önlemler ve yapması gereken reformları içeren 50 sayfalık metnin iş koşullarına köklü değişiklikler getirmesinin yanı sıra bu yıl için 3 milyar euroya kadar, 2015 yılına kadar ise 10 milyar euroluk tasarruf öngörüyor.

İlk etapta sadece emeklilik maaşlarında 300 milyon euro tasarruf edilmesini kabul etmeyen liderlerin bu maddeyi de kabul ettiler. Onaylanan önlemler ise şöyle:

-751 euro olan asgari ücretin yüzde 22 oranında düşürülmesi, 25 yaş altındaki gençlerin maaşlarında buna ek olarak yüzde 10 ek kesinti yapılması,

-Asgari ücrette artışların üç yıl süreyle dondurulması,

-İşsizlik oranı yüzde 19’dan yüzde 10’a düşene kadar bütün maaş artışlarının dondurulması,

-Kamu şirketlerinden OTE Telekom ve enerji şirketi PPC çalışanlarının emeklilik ödeneklerinin yüzde 15 oranında, denizcilik sektörü çalışanlarının ise emeklilik ödeneklerinin yüzde 7 oranında düşürülmesi,

-Bu yıl 15 bin, 2015 yılı sonuna kadar da 150 bin kamu çalışanının işten çıkarılması,

-Sosyal güvenlik Kurumu IKA’ya katkıların önce yüzde 2 oranında, 2013’te de yüzde 3 oranında düşürülmesi,

-Temmuz sonunda yargı personeli, doktorlar, diplomatlar, polis ve ordu mensuplarının maaşlarının gözden geçirilmesi,

-Temmuz sonuna kadar Devlet Doğalgaz Şirketi DEPA, Gaz Dağıtım Şirketi DESFA, Yunanistan Petrolleri ELPE, bahis şirketi OPAP, Atina-Pire ve Selanik Su ve altyapı şirketleri EYDAP ve EYATH ile Uluslararası Yayın Merkezi’nin özelleştirilmesi,

-Askeri harcamalarda GSYİH’nın yüzde 0,15’i oranında kesinti yapılması,

-Kamu şirketlerine ve bankalarına eleman alımının durdurulması,

-Vergi muafiyetlerinin kısıtlanması, KDV ve emlak vergisi yapısının basitleştirilmesi,

-200 vergi dairesinin bu yıl sonuna kadar kapatılması, Nisan sonuna kadar 1000 vergi müfettişinin daha işe alınması

-Vadesi dolmuş vergi ve sosyal güvenlik katkı payı ödemeleri için vade tanınmasının kaldırılması

-Yunan bankalarının (adi hisse sınırlı oy hakkı ve şarta dönüştürülebilir tahvillerle) yeniden sermayelendirilmeleri.

YUNAN HALKI İÇİN ÖLÜM ÖLÜM KONTRATI
Yeni ekonomik önlemler ve liderlerin verdiği karar Yunan basınında ise geniş yer buldu.

Basın Papadimos başkanlığındaki liderler toplantısına çok geniş yer vererek “troyka ve liderler Yunan toplumu için ölüm kontratı imzaladı”, “hükümetin maaş ve emeklilik konularında aldığı sert önlemler korku ve dehşet saçıyor” “ülke ve toplum tam iflasa mahkum edildi” gibi değerlendirmelerde bulundu.

BAŞBAKANLIK ANLAŞMAYI TEYİT ETTİ
Yunanistan Başbakanlığı, AB ve IMF tarafından Yunanistan’a tahsis edilecek 130 milyar euroluk yeni kurtarma paketi için öngörülen tasarruf önlemlerinde anlaşmaya varıldığını teyit etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, hükümet ile Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile sabah yaptığı görüşmelerde açık kalan konu üzerinde ilerleme sağladığı ve tartışmaların sonuca bağlandığı kaydedildi.

Siyasi parti liderlerinin troyka ile görüşmelerin sonucu hakkında anlaşmaya vardığı belirtilerek, bunun ardından ”Eurogroup toplantısının ışığında yeni programın içeriği üzerinde genel bir anlaşmanın” olduğu ifade edildi.

AB ve IMF tarafından verilecek 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi için istenen tasarruf önlemleri arasında yer alan ek emekli maaşlarındaki kesintiler konusu dün gece Başbakan Papadimos ile üç siyasi parti liderinin 7 saat süren toplantısında ana uzlaşmazlık konusu olmuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos Brüksel’de Eurogroup toplantısında nihai anlaşmayı sunuyor.

Anlaşma hafta sonu Yunan Parlamentosunda onaya sunulacak.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.