05:49 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

“MB’nin dövize fiili müdahalesini doğru bulmuyorum”

By Esra Apaydın - Cts Eyl 14, 6:51 am

Tataristan’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünya ekonomisindeki gelişmelerin ve özellikle Amerika Merkez Bankası’nın (FED) son açıklamalarının taşları yerinden oynattığını belirtti.

“Hedeflerde revizyon gerekiyor”

Bu yıl için 158 milyar dolarlık ihracat ve yüzde 4’lük büyüme öngördüklerinin anımsatan Çağlayan, “O günün şartlarında öyleydi, şimdi bir revizyon yapmamız gerekiyor” dedi.

Bakan Çağlayan, AB’ye yapılan ihracatın artmasına rağmen, mal ticaretine ilişkin hedeflerde aşağı, hizmet ticaretine ilişkin hedeflerde ise yukarı yönlü bir revizyon yapılması gerektiğini belirtti.

Yeni şartlar altında bu yıl için yüzde 3 ile 4 arasında bir büyüme rakamı beklediğini kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu:

“Bu şartlarda yüzde 3 ile 4 arasındaki büyüme asla küçümsenmeyecek bir rakamdır. OVP’deki tüm rakamlar enflasyon da dahil olmak üzere yeniden gözden geçirilecek. Bu anlamda Merkez Bankasının ifadelerinin de dikkate alınacağını düşünüyorum. Cari açıkta OVP hedefi üzerine çıkmayacağız ancak ihracatta hedefin altında kalacağız.”

Mısır’a yapılan Ro-Ro seferleri

Bakan Çağlayan, Türkiye ekonomisinin sağlam bir yapıya sahip olduğuna dikkati çekerek, bu tür dalgalanmaların diğer ülkeler üzerindeki etkilerinin ortada olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, uyguladığı sağlam bütçe disiplini sayesinde cari açıkta problem olsa bile üstesinden gelecek durumda olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Gezi olayları Türkiye ekonomisine etki etti’ diyemem, çok az etkisi olmuş olabilir. Ancak çevremizdeki ülkelerde, Suriye’de, Mısır’da yaşanan olayların ekonomimize ciddi etkisi oluyor. Türk firmalarınca Afrika’ya yapılan 5 milyar dolarlık yatırımın 2 milyar doları Mısır’da” diye konuştu.

Mısıra’a yapılan Ro-Ro seferlerinin durmasının dış ticarete etkisinin sorulması üzerine Çağlayan, Suriye’deki olayların başlamasından sonra Mısır’a Ro-Ro seferlerini başlattıklarını hatırlattı. Yapılan son darbeyle Mısır’ın da güzergah açısından sorun yaşanan ülkeler arasına girdiğine işaret eden Çağlayan, Süveyş Kanalı’ndan geçiş ile ilgili hemen gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti. Özellikle Türkiye’nin Körfez’deki 7 ülkeye ticaret akışının kesilmemesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, “Mısır üzerinden akışın aksamasından dolayı şu anda ticaretimizde çok fazla bir azalma söz konusu değil” dedi.

MB’nin politika faizini değiştirmeme kararı

Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliğe gitmemesini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine de Çağlayan, bazı çevrelerce politika faizinin artırılması yönünde yapılan açıklamaları doğru bulmadığını söyledi.

Tüccarların işlerine ilişkin gerekli tedbirleri kendilerinin alması gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, şunları söyledi:

“Ne ekerseniz onu biçersiniz, arpa ekerseniz arpa, buğday ekerseniz buğday biçersiniz. Tüccar hangi para cinsiyle borçlanıyorsa o para cinsiyle girdi sağlaması gerekiyor. Yoksa sonuçlarına kendisi katlanmak zorunda kalır. Yaygın bir görüş var; dolar kuru yükselirse bu ihracatçının işine gelir. Bugün gelinen noktada ihracatçı ihracatını artıramamıştır. Merkez Bankası dövize ciddi anlamda müdahale etti. Dolar 1 kuruş düştü. Merkez Bankası’nın dövize fiili müdahalesini doğru bulmuyorum. Bugün gelinen rakamların da kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Merkez Bankasının dövize fiili müdahalesini gerektirecek bir durum yok. Zaten dalgalı kur rejimimiz var, alıcı satıcı arasında gider gelir dengeye oturur.

Vatandaş döviz ve TL konusunda panik yapmamalı ve kumar oynamamalı. Vatandaşın dövizle ne ilgisi var? Dövizle alım satım yapmayanların dövizle kumar oynaması yanlıştır.”

Özel sektörün döviz konusunda ne kadarlık bir riski olduğuna dair rakam vermenin kolay olmadığını dile getiren Çağlayan, bazı çevrelerce ifade edilen “özel sektörün kurun yükselmesinden kaynaklanan zararlarını devlet karşılaşın” şeklindeki talepleri doğru bulmadığını, böyle taleplerin özel sektörün inandırıcılığını azalttığını vurguladı.

“Yeni ülke ziyaretleri planlıyoruz”

Bakan Çağlayan, dış ticaret fazlası verilen ülkelerde yaşanan sorunları bir şekilde konvanse etmeleri gerektiğini vurguladı. Buna yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, sürekli yeni stratejiler gerçekleştirdiklerini, hedeflerini gözden geçirdiklerini kaydetti.

Çağlayan, bu kapsamda Körfez ülkeleri ve Afrika başta olmak üzere yeni ülke ziyaretleri planladıklarını bildirdi.

Bunun yanı sıra önümüzdeki günlerde Asya Pasifik Prekandeciler Zirvesi’ni İstanbul’da gerçekleştireceklerini ve zirvede 33 ülkeden katılımcıların yer alacağını ifade eden Çağlayan, Mersin’de de Arap ülkelerinin Ekonomi Bakanlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştireceklerini belirtti.

Tataristan’daki temasları hakkında da bilgi veren Çağlayan. İş Forumu’nun ardından, Kazan’da kurulan teknoloji merkezini ve helikopter fabrikasını gezerek incelemelerde bulunduğunu anlattı.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.