12:00 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Ne kadar altınımız var?

By Esra Apaydın - Paz Ağu 26, 3:53 am

Merkez Bankası’nın uluslararası resmi rezervleri artıyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası’nın son aylarda uluslararası resmi rezervlerinin arttığını belirterek, Türkiye’nin 2012 Haziran sonu itibariyle net uluslararası rezervlerinin 113.3 milyar dolar, altın rezervinin ise 15.5 milyar dolar olduğunu söyledi.  Başçı, net 118. milyar dolarlık kısa vadeli dış borcun 20 milyar dolarının kamuya, kalanının ise özel sektöre ait olduğuna dikkat çekerek, şu an yüzde 95.8 düzeyinde bulunan uluslar arası rezervlerin kısa vadeli borçları karşılama oranını yüzde 100’e çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

DÖVİZ KURU İLE İLGİLİ SORUN YOK
Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği toplantıya katılan Başçı, Türkiye’nin Euro Bölgesi’ndeki ithalat oranının yüzde 1-1.5 arasında dalgalandığını belirterek, ”Euro tarafından pazar payı kaybetmediğimiz anlaşılıyor” dedi. Türkiye’de döviz kurlarıyla ilgili bir sorun olmadığını, yapısal unsurlarla ilgili tedbirler alındığını belirten Başçı ”Dolayısıyla Türkiye’nin cari açığı bundan sonra kademeli bir şekilde azalacak. Şu anda tedirgin edici yüksek seviyedeki cari açıktan kurtulmuş olacağız” dedi.

FRENDEN AYAĞIMIZI ÇEKİYORUZ
Başçı, daha önce uçağın tekerlerinin piste değdiğini ama henüz kemerlerin çözülmemesi gerektiğine ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine, “Yurt dışında hava uçuşa müsait değil. Kemerleri çözün, bavullarınızı alın, karayoluyla devam edeceğiz dememizi istemezsiniz” diye konuştu. Başçı, reel sektörden gelen ekonominin çok soğuduğu eleştirilerini değerlendirirken, sektörden yakınmalar başlayınca özellikle Temmuz ayında bir yavaşlama olduğunun görüldüğünü, ancak bu yavaşlamanın Ramazan ayından da kaynaklanabileceğini ifade etti. Ancak Başçı, Merkez Bankası olarak Temmuz ayından itibaren ayaklarını frenden yavaş yavaş, kademeli olarak çekmeye başladıklarını belirtti. Bununla birlikte Başçı, Türkiye’nin ve diğer ülkelerin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 8-9 oranlarında büyüme sağlamasının oldukça zor olduğunu kaydetti.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.