05:53 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Öneri lafa kalktı…

By Esra Apaydın - Per Eki 25, 3:17 pm

Bakanlar Kurulu’nda ağustos ayında gündeme gelen kademeli emeklilik yaşının 53’e çıkarılarak geçiş süresinin kısaltılmasına ilişkin öneri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 11 yıl önce verdiği karar nedeniyle rafa kalktı. AYM, 1999 yılında kademeli emeklilik yaşının hızlı yükseltilmesini “adil, makul ve ölçülü olmadığı” gerekçesiyle iptal etti.

AYM’nin, 53 yaşta geri adım atılmasına neden olan kararında ‘hukuk güvenliği’ ve ‘sosyal güvenlik hakkı’ vurgusu yapıldıktan sonra şöyle denilmişti: “Yaşlılık, gerçekleşmesi yönünden diğer sosyal risklerden ayrı özelliğe sahiptir. Yasalarda emeklilik yaşının kesin olması nedeniyle, sigortalı yarınını bu güvenlik içinde planlamaktadır.

Sosyal devlet, sosyal adaletin, refahın ve güvenliğin gerçekleşmesini sağlayan devlettir. Yaşlılık aylığından yararlanabilmek için sigortalılık süresi ve öngörülen yaş dilimleri arasındaki geçişin makul, adil ve ölçülü olmadığı görülmüştür.”

SUNUMDA KONUŞULDU
Kademeli emeklilik yaşının 53’e çıkarılması tartışmaları, 27 Ağustos 2012 tarihindeki Bakanlar Kurulu toplantısında sosyal güvenlik sistemine ilişkin sunum sırasında gündeme geldi. Bu toplantıda, 2015 yılı için emeklilik yaşının 53’e çıkarılması önerildi ancak konu zerinde biraz daha çalışma yapılması benimsendi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, halen kademelendirmeyi değiştirecek bir düzenlemenin bulunmadığını söylemişti.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.