12:00 am - Tuesday 26 March 2019
Advertisement

Sanayici mi daha çok kar ediyor bankacı mı?

By Esra Apaydın - Paz Ağu 26, 4:13 am

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın kuruluşunun 88. yılını ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Bu yıl 88. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türkiye İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali, bankaların elde ettiği karların başarı göstergesi olduğunu belirterek bu konudaki eleştirilere “Daha yüksek not aldığı için bir öğrenci eleştirilebilir mi? Neden bu kadar çok ders çalışıp bu kadar başarılı oluyorsun diye” sözleriyle yanıt verdi. Kar edenin olduğu yerde mutlaka zarar edenler vardır algısının yanlış olduğunu belirten Bali sözlerine şöyle devam etti:
“Oysa banka, finansman sağlarken nasıl faiz geliri yazıyor ise bunun üzerinden getiri sağlamak suretiyle işletmesine gelir kazandıran iş erbapları da öyle kazanç elde ediyorlar. Dolayısıyla bu, sıfır toplamlı bir oyun değil. Birbirimizden alıyoruz, birbirimizi bir arada büyütüyoruz, yürütüyoruz. Bunu yapabildiğimiz sürece, birlikte muhatabının kazancını da gözeterek karlılık sağlayabildiğiniz sürece bir sorun yok.”
İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesini örnek veren Bali “Mesela ilk 500’ün içerisinde açıklanan bilançolara bakınız, ortalama özkaynak karlılığı açısından, ortalama aktif karlılığı açısından finans gibi bu kadar sıkı regüle edilen bir sektöre nazaran çok güzel performanslar olduğunu görürsünüz. Ortalaması bu olduğuna göre bunun çok üzerinde performans sağlayan, çok ciddi değer yaratan sanayi işletmelerimizin olduğunu görürsünüz. Bunların tamamı finansman kullanıyorlar, bunların tamamı faiz giderleri yaratıyorlar kendileri açısından. Ama bunun yanı sıra da faaliyet gelirleri yaratıyorlar. Faaliyet gelirleri finansman giderlerini aştığı içindir ki bizim kullandırdığımız fonlardan daha fazla kar elde ediyorlar” diye konuştu.

‘KREDİLERİMİZİN AKTİFLERDEKİ PAYI 88 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ’
İhlas Haber Ajansı’na (İHA) verdiği röportajda, hem bankanın kuruluşunun 88. yılını hem de ülke ve dünya gündemindeki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Bali, İş’in sırnının müşteri teveccühü ile sonuçlanan saha hakimiyetinde olduğunu vurguladı. Yılın ilk 6 ayı itibariyle 165,6 milyar TL’lik bir aktif büyüklüğüne ulaştıklarının altını çizen Bali “Bu, giderek arası açılan bir düzeyde Türkiye’nin en büyük bankası olduğumuz gerçeğini ortaya koyuyor. Aktif büyüklüğünün yanı sıra biz toplam kredilerde de, özkaynaklarda da Türkiye’nin en büyük bankası olma vasfımızı sürdürüyoruz” dedi.
Kredilerde 100 milyar TL gibi bir kilometre taşını önümüzdeki günlerde aşacaklarını belirten Bali, “Toplam kredilerimizin yüzde 72’sini ticari krediler, kurumsal krediler ve KOBİ kredileri, yüzde 28’ini de bireysel krediler oluşturuyor. Bu performans ile toplam aktiflerin içerisindeki kredilerin payı da son yıllarda giderek artış göstermekteydi. Şimdi yüzde 59’un da üzerine çıktı. Bu İş Bankası bilançosunda tarihi en yüksek paydır. Bunun da altı çizilecek bir performans olduğunu düşünmekteyim” dedi.
Hızlı kredi büyümeleri sağlarken aktif kalitesini korumayı başardıklarını belirten Bali, 2001 sonunda yüzde 2,1 olan takipteki krediler oranını 2012’nin ilk 6 ayının sonunda yüzde 1,9’a çektiklerini aktardı. Bali, yılın geri kalan bölümünde yüzde 15 – 17 civarında bir kredi büyümesi, yüzde 10 – 12 bandında bir mevduat büyümesi hedeflediklerini söyledi.

‘BAĞDAT’A ŞUBE AÇMAYI PLANLIYORUZ’
Mısır’dan Pakistan’a Kuzey Irak’tan Azerbaycan’a Gürcistan’dan Kosova’ya kadar bir bölgede olanakları sonuna kadar araştırdıklarını kaydeden Bali, yakın zamanda Bağdat’ta şube açmayı hedeflediklerini, Kuzey Irak’ta da ilave şubeler açmayı planladıklarını, bu yıl içerisinde Kosova’nın Priştina kentinde şube açacaklarını anlattı. Bali, bankacılık know-how’ı ihraç eden bir kurum olmanın kendileri için şu anda başlı başına ayırt edici bir vasıf olduğuna dikkat çekti.

‘YÜKSEKOVA’DA ŞUBE AÇMAK OLAĞAN’
Bali, İş Bankası’nın Yüksekova’da açacağı şube ile ilgili medyadaki tartışmaların hatırlatılması üzerine “Öncelikle bu konuda hakikaten bir düzeltme yapma ihtiyacı içerisindeyiz. Bizim bölgedeki şubeleşme arzumuz ile ülkenin diğer bölgelerindeki şubeleşme arzumuz arasında ne şube açma yöntemi bakımından, ne de amaçları bakımından bir farklılık yoktur. Yüksekova’ya açacağımız şubeyi de, dahil olmadığımız siyasi değerlendirmelerin dışında, bir bankanın ekonomik modellere dayanan olağan şube açma faaliyetleri kapsamında görmek gerekiyor” dedi.
Bali, bankaların masraf ve komisyonları ile ilgili yakınmaların ve kredi kartı aidatlarının yasayla kaldırılacağının hatırlatılması üzerine “Biz işletme olarak müşterisiyle onun da doğrusunu gözetecek tarzda çalışmayı öteden beri, doğal bir çalışma biçimi olarak benimsediğimiz için bizi o bakımdan çok rahatsız edecek bir tablo değildir” dedi.

‘KÜRESEL DALGALI TREND DEVAM EDER’
Türk ekonomisinin olumlu ayrışma sürecine devam edeceğini öngören Bali, ekonominin başarısındaki en önemli payın mali disipline ait olduğunu belirtti. İş Bankası Genel Müdürü Bali “Türkiye ekonomisinin 2012 yıl sonu itibariyle yüzde 3.5 – 4 civarında bir büyüme performansı yakalayacağını düşünüyoruz” dedi. Küresel ekonomide daygalı trendin devam edeceğini tahmin eden Bali, mevcut durumun devamı halinde Yunanistan’ın eurodan çıkmasının bir bankacı olarak kendisini şaşırtmayacağını belirtti. Bali, gelişmiş ülkelerdeki sorunların hem finansman hem ticaret kanalıyla diğer ülkelere de yansıdığını, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki siyasi belirsizliklerin de eklenmesiyle global sorunların kısa sayılmayacak bir süre daha devam edeceğinin görüldüğünü belirtti.

CEM YILMAZ SAMİMİ ÇALIŞMA BİÇİMİMİZİ TANITACAK
Adnan Bali, Cem Yılmaz’ın İş Bankası’nın yeni reklam yüzü olarak seçilmesini ise şöyle açıkladı: “Şimdiye kadarki çalışmalarıyla ve kamuoyundaki bilinirliği, imajıyla bu samimi ve sıcak çalışma biçimimizi tanıtma amaçlı kampanyamıza paralellik arz edeceğini düşündüğümüz için Cem Yılmaz ile temaslarda bulunduk. Onun da şartlarının uygun olduğunu gördük. O da büyük heyecan duydu İş Bankası’nın bu konsept ile yapacağı bir çalışmada yer almaktan. Dolayısıyla da önümüzdeki dönemde yaptığımız çalışmaları kamuoyuna daha iyi aktaracağını düşündüğümüz bir işbirliği başlattık.”

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.