05:48 pm - Thursday 25 April 2019
Advertisement

Uçakla seyahat daha ekonomik!

By Esra Apaydın - Pts Eki 29, 8:15 pm

SHGM, 18 yaşının üzerinde 10 bin 579 yolcu ile anket çalışması yaptı.

Havayolu ile seyahat eden yolcuların yüzde 87’si havayolu ulaşımındaki gelişmeleri başarılı buluyor ve verilen hizmetten memnun olduklarını belirtiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye’de ilk defa, iç hat yolcularının, sunulan hizmetlerden memnuniyet düzeylerini ve beklentilerini tespit etmek için 18 yaşının üzerinde 10 bin 579 yolcu ile anket çalışması yaptı. Hava alanlarında Haziran-Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

YÜZDE 74’Ü GÜVENLİ BULUYOR
Ankete katılanların yüzde 8’i ilk defa uçağa bindiğini, yüzde 92’si ise daha önce en az bir kez uçakla seyahat ettiğini belirtiyor. Ankete göre, yolcularının yüzde 74’ü güvenli yolculuk özelliği açısından havayollarını tercih ederken, yüzde 54’ü havayolu yolculuğunun daha ekonomik olduğunu düşünüyor. Yolcuların yüzde 43’ünün iş gezisi, yüzde 31’inin tatil, yüzde 28’inin ise memleket veya akraba ziyareti gibi nedenlerden dolayı uçakla seyahat ettiği belirlendi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ankete göre yolcuların yüzde 74’ü uçakla seyahat etmeyi daha güvenli bulurken yüzde 54’ü hava yolunu alternatiflerine göre ekonomik buluyor.

TÜRK HALKI UÇMAYI SEVDİ
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, anketi değerlendirirken 2003’e göre yolcu sayısının 8.5 milyondan 120 milyona ulaştığını ifade etti. Bakan Binali Yıldırım, “Yapılan bu anket gösteriyor ki, havayolunu halkın yolu haline getirdik. Türk halkı uçmayı çok sevdi” dedi.

Firmanı Kaydet bizi Twitter da takip et, Facebook da ekle. RSS servisimize üye ol

Cevap bırak.

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.